Zvoľte hotovosť pre maximálnu bezpečnosť platieb

Hotovosť je technologicky vyspelý produkt a centrálne banky používajú najnovšie bezpečnostné prvky na bankovkách, aby umožnili ľahké odhaľovanie falzifikátov, čím sa z roka na rok znižuje falšovanie.

Hotovosť je najbezpečnejší spôsob platby. Bankovky a mince na celom svete sú navrhnuté s čoraz sofistikovanejšími funkciami, vďaka ktorým je ťažšie ich falšovať a ľahšie identifikovať ako pravé. Kórea je najnovším príkladom krajiny, ktorá oznámila nové minimá falošných bankoviek, pričom Kórejská centrálna banka oznámila len 176 identifikovaných falzifikátov za celý rok 2021, čo je pokles z 272 v roku 2020. Bank of England oznámila, že v prvej polovici roku 2021 bolo menej ako 0,0023 % bankoviek v obehu falošných, zatiaľ čo Európska centrálna banka (ECB) v roku 2020 oznámila historické minimum len 17 zistených falzifikátov na milión pravých bankoviek.

Bank of Canada rozoberá bezpečnostné prvky svojich 10 dolárových bankoviek, aby ľuďom pomohla rýchlo identifikovať falzifikáty, pričom uvádza svoju výrazne hladkú textúru, priehľadné oblasti, vyvýšený atrament, dizajn s meniacimi sa farbami a prvky, ktoré vyzerajú ako 3D, ale v skutočnosti sú ploché na dotyk. Rovnako ako v prípade bankoviek z celého sveta, túto sofistikovanú zbierku funkcií je mimoriadne ťažké reprodukovať, čo znamená, že falzifikáty nemajú vzhľad a dojem skutočnej hotovosti.

Popri využívaní pokroku v hotovostnej technológii centrálne banky zamestnávajú odborníkov, ktorí analyzujú falošné bankovky. V centrále Európskej centrálnej banky sa napríklad zariadenia ako 3D mikroskopy a ultracitlivé váhy, používajú na štúdium vývoja v oblasti falšovania a vkladajú sa do databáz, ktoré pomáhajú polícii v celej Európe vystopovať zločinecké skupiny a dizajnéri vyvíjajú nové bezpečnostné opatrenia.

Kvalita falzifikátov je vo všeobecnosti dosť nízka. Každý, kto sa naučil rozpoznávať ochranné prvky eurových bankoviek, ich pravdepodobne bez problémov odhalí.

Eric Languillat, odborník na falšovanie
Centrum pre analýzu falzifikátov, ECB

Špeciálne procesy tlače dodávajú bankovkám ich špecifický vzhľad a dojem, vďaka čomu sú pravé bankovky ľahko identifikovateľné kontrolou vizuálnych a hmatových prvkov. Centrálna banka Barbadosu ponúka príklad toho, ako môže bezpečnosť a dostupnosť spolupracovať, pričom jej bankovky obsahujú hmatové značky, ktoré spochybňujú falšovateľov a zároveň pomáhajú ľuďom so zrakovým postihnutím rýchlo odhaliť nominálnu hodnotu danej bankovky.